5 טיפים לשמירה על ספר תורה

5 טיפים לשמירה על ספר תורה

שמחת תורה

ללא ספק, החפץ הקדוש ביותר לעם היהודי בעידן שלאחר חורבן בית המקדש הוא ספר התורה. אנחנו שומרים עליו מכל משמר, רוקדים איתו בשמחה בשמחת תורה וקוראים בו לפחות ארבע פעמים בשבוע. אז הנה לכם 5 טיפים לשמירה על ספר תורה, באדיבות "הרשקוביץ עצי חיים":

1. אווררו את ספר התורה

לא בכל בית כנסת קוראים בספרי התורה באופן עקבי וסדיר, ועל כן יש לדאוג לאוורור ספר התורה מפעם לפעם, כדי למנוע ריקבון, חס ושלום. מיותר לציין שיש להקפיד שספר התורה יונח בארון קודש מכובד ומתאים, ולא בארון קודש מאולתר שעלול לגרום לספר התורה להינזק בדרכים כאלו ואחרות.

2. קנו עצי חיים מתאימים

ספר תורה הוא חפץ כבד, ולכן חשוב מאוד לקנות עצי חיים איכותיים וחזקים, שיוכלו לעמוד בעומס המשקל לאורך שנים ארוכות. לכן, מומלץ בחום להתייעץ עם מומחים בתחום ולבחור עצי חיים בגודל הנכון, וכן להקפיד על כך שיתאימו היטב לקלף של ספר התורה.

3. מעיל לספר התורה

לא משנה אם זה ספר תורה ספרדי או אשכנזי, למעיל של ספר התורה יש חשיבות גדולה מאוד בשמירה על ספר התורה (ראו: "איך לבחור מעיל לספר תורה?"). אם תבחרו מעיל מתאים, תבטיחו שספר התורה יישאר שלם ומוגן לזמן רב.

4. הגבהה בצורה הנכונה

בעת הגבהת התורה מופעל לחץ גדול מאוד על עצי החיים של ספר התורה, מה שעלול להוביל, חלילה, לשבירת עצי החיים ולנפילת ספר התורה. על כן, חשוב מאוד להגביה את הספר בצורה הנכונה: על מגביה ספר התורה להוריד את הספר לתחתית הבמה, להוריד מעט את הספר, כך שיהיה בשיפוע כלפי מטה, ורק אז להגביה את הספר כאשר רוב העומס נתמך בבמת הקריאה. גם בעת הנחת הספר לאחר ההגבהה יש לנהוג בצורה דומה.

5. שמירה יתרה בשמחת תורה

כולנו רוקדים באושר עם ספר התורה בחג שמחת תורה, אבל גם בזמן השמחה יש לוודא שספר התורה נשאר בטוח.

  1. בדקו שהאבנטים של ספרי התורה מהודקים היטב, ולא ייפתחו כשספר התורה יעבור מיד ליד, וכמובן – חשוב להיזהר מנפילת הספר בעת הריקודים הסוערים.
  2. הריקודים הסוחפים והממושכים גורמים להזעה מוגברת של הקהל. מה שעלול לגרום לספר התורה להירטב בזמן שרוקדים אתו , מומלץ לעטוף את הקלף בשקיות ניילון מתחת למעיל בכדי למנוע קלקול הקלף ולשמור על ספר התורה תקין וכשר.

    בהצלחה וחג שמח לכולנו!
גלילה לראש העמוד