תהליך כתיבת והכנסת ספר תורה

תהליך כתיבת והכנסת ספר תורה

תהליך כתיבת והכנסת ספר תורה

ביהדות יש מצווה מיוחדת לכל יהודי לכתוב ספר תורה לעצמו, מקור הדין מהפסוק בדברים פרק ל"א פסוק י"ט: "ועתה כתבו לכם את השירה הזאת". כמובן שבימינו שמכירו של ספר תורה הוא יקר במיוחד (למעלה ממאה אלף שקלים) מי שאין ידו משגת פטור. בכתבה הזאת נסקור את שלבי הכנסת ספר תורה.

שלבי כתיבת והכנסת ספר תורה.

1. הזמנת ספר תורה מסופר סתם ירא שמים.
לכתיבת ספר תורה נדרשת מומחיות רבה, כתב נאה וידע בכל ההלכות על בוריים, ולכן את ספר התורה מומלץ להזמין מסופר בקי וירא שמים שנוכל לסמוך עליו בעיניים עצומות שיוציא מתחת ידו ספר כשר ומהודר ונאה שיפאר את בית המדרש שאליו הכנס.

2. לקראת סיום כתיבת הספר (כחודש קודם) יש להזמין עצי חיים לספר תורה מבית מלאכה.
גם במלאכת העצי חיים נדרש ידע רב, התאמת עצי החיים למידת הספר, מוצר איכותי שיוכל לשאת את משקל הספר ללא להישבר. קיימים מגוון סגנונות של עצי חיים מעץ מכסף ומשולב ובבית המלאכה יעזרו לכם לבחור.
3. מייד לאחר הזמנת עצי החיים יש להזמין מעיל או נרתיק לספר התורה, תלוי בסוג הספר.
המעיל או הנרתיק של ספר התורה הם אלו שיפארו את ספר התורה מבחוץ ולכן מומלץ לרכוש דוגמה מפוארת כיאה לספר תורה, הפריט הקדוש ביותר.

4. מוצרים משלימים.
לספר התורה יש מגוון של מוצרים משלימים עם ייעודים שונים: כתר או פעמונים מכסף – אותם מלבישים על עצי החיים מלמעלה לפאר את ספר התורה. חושן – מין טס כסף שאותו מלבישים על המעיל. אצבע – מי שרביט שבסופו אצבע מורה, מיועד להצביע במהלך הקריאה בספר או להראות את המיקום לנער בר מצווה. יש שרוכשים מין טסים שעליהם רשומים שמות הקריאה כגון, ראש חודש, מפטיר, פרשת השבוע וכדומה, מועיל בימים בהם יש להוציא מארון הקודש ספרי תורה מרובים.

5. מציאת בית כנסת להכניס אליו את הספר
ישנם ספרי תורה שכותבים קהילות לעילוי נשמת אדם מסוים או עקב מאורע משמח או חלילה אסון שפקדם, במקרה כזה הספר כמובן יכנס לבית הכנסת הקהילתי, אבל ברוב המקרים מדובר באדם שנדבו ליבו להוזיל מהונו לצורך קיום מצוות התורה, ובמקרה כזה לא תמיד תכנן מראש לאן יכניס את הספר, וזה הזמן למצוא בית כנסת

כמה עצות לבחירת בית כנסת להכניס אליו את הספר


לפני הכול חשוב לדעת: ספר תורה לא תורמים! ספר תורה משאילים.

כדי לקיים את המצווה כל הימים מומלץ להשאר בעלי הספר ורק להשאיל אותו לבית כנסת.
בבחירת בית כנסת, הדבר הראשון שיש לזכור הוא שזכות גדולה היא לאדם שיקראו מידי שבוע בספרו, ואמרו חז"ל שספרי תורה צריכים מזל כי שיבחרו בהם לקריאה בשבת, ולכן אם יש בית כנסת שאין לו ספר תורה מומלץ להכניס את הספר לשם.
שיקול נוסף, מי משלם את הכנסת ספר התורה? יש לקחת בחשבון שמדובר באירוע לא זול,, ואם זה משהו שלא לקחו בחשבון יש בתי כנסת שישמחו למממן את האירוע כדי שיכניסו אליהם את הספר.
ושיקול אחד אחרון, אם אין בית כנסת שאין לו ספר תורה כלל, מומלץ בכל אופן להכניס לבית כנסת שיש לו ספרי תורה מועטים כך גם יהיה סיכוי רב יותר שיקראו בספר, וגם בכל מקרה יקראו בו כשנצרכים להוציא יותר ספרים.

גלילה לראש העמוד