ממה עושים דיו סת"ם?

ממה עושים דיו סת"ם?

דיו סת"ם

תהליך הכנת דיו לסופרי סת"ם (ספר תורה, תפילין ומזוזה) הוא ארוך ומורכב, והוא נחלתם של יחידי סגולה. לדיו יש חלק ייחודי וחשוב במסורת ובתרבות היהודית, ובעבר תהליך ייצורו היה סוד שעבר מפה לאוזן במשך דורות. גם כיום, הכנתו היא תהליך ארוך ומורכב, שצריך להקפיד לעשות כהלכתו. אז ממה עושים דיו סת"ם, ואיך מייצרים אותו? קראו במאמר שלפניכם:

ההיסטוריה של הדיו

התלמוד הירושלמי במסכת מגילה כותב כי יש המקור לשימוש בדיו בכתיבת סת"ם הוא "הלכה למשה מסיני", כלומר – זו הלכה שקבע ה' בעת בעת מתן תורה, ללא טעם. על הרכב הדיו ואופן עשייתו היו מחלוקות רבות לאורך הדורות, אך כולם הסכימו על שני דברים: הדיו צריכה להיות שחורה, והיא צריכה להחזיק לאורך זמן.

על פי מחקרים רבים, בתקופת המקרא הדיו כלל לא הייתה נוזלית, אלא סוג של גוש העשוי מפיח מעורב בשרף עצים. כמאה שנים אחר חורבן בית שני החליט התנא רבי מאיר כי צריך ליצור דיו עמיד יותר, ולכן הוא הוסיף לדיו שיצר קנקנתום (חומר מיוחד שנחצב מהאדמה והיה מורכב משילוב של ברזל, חמצן וגופרית).

לאורך הדורות עבר הדיו גלגולים רבים: חלק היו מייצרים דיו מאדים מעובים של שמן, שעווה או זפת, ובשנים המאוחרות יותר היה נהוג להכין דיו מתערובת מיובשת של שרף עצים ודבש, אשר לפני השימוש היו טובלים אותה במי עפצים, כדי שתהפוך לנוזלית.

ממה עושים דיו סת"ם כיום?

כיום, דיו סת"ם מורכבת בעיקר ממי עפצים (סוג של נגע שמופיע על צמחים) ומקנקנתום (גופרת הברזל או גופרת הנחושת). יוצרי הדיו צריכים להקפיד שהוא יהיה שחור, עמיד לאורך זמן ונאה למראה. כמובן שלפני שרוכשים דיו צריך לראות דוגמאות שלו על הקלף, ולבדוק שהוא נעשה בכשרות מלאה ועל ידי אדם ירא שמיים.

לאחר שתבחרו את הדיו הראוי, תוכלו לכתוב ספר תורה כשר למהדרין.

אם כבר כתבתם ספר תורה למהדרין, ואתם מחפשים עצי חיים לספר תורה, בין אם זה עצי חיים מכסף ובין אם זה עצי חיים מעץ בשילוב כסף, פנו ל"הרשקוביץ עצי חיים" ותמצאו את מבוקשכם.

גלילה לראש העמוד