מה עושים כשעץ החיים נשבר?

מה עושים כשעץ החיים נשבר?

עצי חיים לספר תורה

ספר התורה הוא אחד מהדברים הקדושים ביותר לעם היהודי, וכל בית כנסת מתהדר בספרי התורה שלו. ישנם מספר אלמנטים שהתפתחו עם השנים כדי לפאר ולייפות את ספרי התורה, כגון מעיל לספר תורה וכתר לספר תורה, אבל אחד מהחלקים המיוחדים ביותר בספר התורה הוא עצי החיים שלו.

מה זה עץ חיים?

עצי החיים הם זוג מוטות, שבעזרתם מרימים את ספר התורה בעת הגבהת התורה. ספר התורה נתפר אליהם בצורה מיוחדת, כך שבעת ההגבהה הספר לא יישמט, חלילה. בספרי תורה אשכנזיים, לעצי החיים יש ארבע ידיות, שתיים מלמטה ושתיים מלמעלה, ובנוסף יש 'צלחת' להגנה על ספר התורה בראש ובתחתית כל 'עץ חיים'.

למרות שמהשם "עץ חיים" מובן שמדובר בחפץ העשוי מעץ, ואכן כך היה נהוג בדורות הראשונים, בפועל ניתן למצוא גם עצי חיים מעץ בשילוב כסף ואף עצי חיים מכסף טהור.

למה עושים 'עצי חיים' לספר תורה?

מלבד הסיבה ההגיונית והפשוטה, שכך שומרים על קדושת הספר ומונעים נזקים אפשריים בכתב או בקלף של ספר התורה, בגמרא (במסכת שבת, דף י"ד עמוד א') מצויין כי אסור לגעת בספר התורה בידיים חשופות, וכך נפסק להלכה.

מה עושים כשעץ החיים נשבר?

לעיתים, באופן מצער מאוד ובעיקר בספרי תורה ישנים, עץ החיים עלול להישבר, מה שיכול לגרום חס ושלום גם לנפילת ספר התורה. כדי למנוע אירועים מצערים כאלו, עליכם לעשות שני דברים:

  1. לקנות עצי חיים רק מיצרן מומחה: בעת ההגבהה מופעל על עצי החיים לחץ גדול, ועץ חיים לא איכותי עלול לקרוס ולהישבר תחת הלחץ. ליצרנים בעלי ניסיון והתמחות ספציפית בעצי חיים יש את המומחיות הנדרשת כדי לדעת מה היחס הדרוש בין הקלף לעץ החיים, ולמנוע אירועים שמובילים לעגמת נפש עצומה.
  2. לא להשתמש בספר תורה עם עץ חיים שבור! אם חלילה עץ החיים נשבר, יש לפנות במיידית לתיקונו/החלפתו אצל יצרן מקצועי, כדי להימנע מגרימת נזק בלתי הפיך, חלילה, לעץ החיים או אף לספר התורה הקדוש עצמו.

איפה עושים 'עצי חיים'?

כיוון שאתם רוצים לדאוג לטוב ביותר עבור ספר התורה שלכם, אתם מוזמנים לפנות ל'הרשקוביץ עצי חיים'. אנחנו מקפידים על ייצור מקצועי ואיכותי ללא פשרות, באמצעות תהליך סודי ומסורתי שעובר בתוך המשפחה בחשאיות מדור לדור. אנחנו משתמשים אך ורק בחומרי הגלם הטובים ביותר ובשיטות ייצור מתקדמות, כדי לוודא שעצי החיים שלנו יוכלו לשאת בהצלחה את משקל ספר התורה שלכם, לאורך ימים ושנים טובות.

מלבד התהליכים המקצועיים המאפשרים עמידות לאורך שנים, אצלינו שמים דגש מרכזי על העיצובים המיוחדים והמושקעים, אלו שמעניקים לעצי החיים שלנו יוקרה ומראה מושלם. 

דפדפו בקטלוג עצי החיים שלנו כדי למצוא את עצי החיים המתאימים ביותר עבורכם, ובקרו באתר שלנו כדי למצוא כתרים, מעילים וציוד נלווה נוסף עבור ספר התורה שלכם.

גלילה לראש העמוד