מה זה עצי חיים של ספר תורה

מה זה עצי חיים של ספר תורה

עצי חיים בבני ברק

מה זה עצי חיים של ספר התורה

ספר תורה הוא הפריט הקדוש ביותר שקיים היום לעם היהודי ויש תילי תילים של הלכות הקשורות בו, אחד מההלכות הוא שאסור לגעת ביד בקלף ובאותיות של ספר התורה גם עם נטלו ידיים תחילה ולכן קיימים עצי חיים.

עצי חיים לספר תורה – מה זה?

ישנם שני סוגי ספרי תורה המקובלים היום, ספר תורה אשכנזי וספר תורה ספרדי, אנו נתמקד בכתבה זו בעצי החיים והמראה החיצוני ופחות בקלף ובאותיות.

עצי החיים הם זוג מוטות עץ שאליהם נתפרים גלילי הקלף הקיצוניים בתחילת ובסיום ספר התורה, לעצי החיים האשכנזים יש מלמעלה ומלמטה גימור של ידיות ארוכות שמשמשות לגלילה ולהרמה של ספר התורה, בסך הכול מדובר בארבעה ידיות, שניים מלמטה ושניים מלמעלה, בנוסף בראש ובתחתית כל עמוד עושים צלחת להגנה על הקלף.
למרות ששמם הוא עצי החיים הגימור של הידיות שיוצאות מספר התורה לא בהכרח יהיו מעץ, הם יכולות להיות מעץ, מכסף ואפילו מזהב.

לעצי החיים לספר ספרדי אין גימור של ידיות מכיוון שהספר קבוע בתוך הנרתיק שלו שבניגוד לנרתיק האשכנזי הוא קשיח והספר לא מיועד לצאת ממנו במהלך קריאת התורה, לצורך גלילת הספר מתקינים בסוף הספר צלחות קשיחות שמחוברות לעצי החיים וסיבוב שלהם גורם לגלילת הקלף.

עצי חיים בבני ברק

איפה מיוצרים העצי חיים?

 

לייצור עצי חיים יש מסורת שעוברת מדור לדור של יצרני עצי חיים ולכן עיקר המלאכה מוטל על בתי המלאכה הוותיקים שמייצרים עצי חיים כבר עשרות ואף מאות שנים.

בבתי המלאכה לייצור עצי חיים תוכלו למצוא מגוון של כלים עתיקים לליטוש עצים, לצד מכונות כבדות לליטוש חריטה וצביעה בעץ ובמתכת. בשונה משאר יצרני מוצרי העץ, בבית מלאכה לייצור עצי חיים לא תוכלו להזמין מוצרי עץ שונים כארונות או נדנדה לגינה. בית המלאכה מתמקד אך ורק בייצור עצי חיים לספר תורה או מגוון קטן של מוצרים נלווים כאצבעות לספר תורה או כתרים וכדומה.

אצלנו בהרשקוביץ עצי חיים יושבים אנשים עם מסורת וניסיון של עשרות שנים של ייצור עצי חיים, העבודה נעשית מתוך תחושת שליחות ורצון להוציא את המוצר הטוב ביותר ששייך, כל המוצרים הם ברמה ובאיכות הגבוהה ביותר שקיימת היום בשוק.

רוצה להתייעץ איתנו? קדימה זה חינם!

גלילה לראש העמוד