למה עושים 'עצי חיים' לספר תורה?

למה עושים 'עצי חיים' לספר תורה?

עצי חיים

”עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר”. כולנו יודעים שזהו המקור לשם "עצי חיים", אבל האם אנחנו יודעים בכלל למה עושים עצי חיים לספר תורה? הלכנו למצוא תשובות אצל המומחים מ'הרשקוביץ עצי חיים':

מה זה עצי חיים?

עצי החיים הם זוג מוטות, שאליהם נתפרים גלילי הקלף של ספר התורה, ובעזרתם מרימים את הספר להגבהת התורה. לעצי החיים האשכנזיים יש ארבע ידיות, שתיים מלמטה ושתיים מלמעלה, המשמשות להגבהת ולגלילת הספר. בנוסף, כדי להגן על הקלף, בראש ובתחתית כל 'עץ חיים' מוסיפים 'צלחת' להגנה.

למרות שמהשם נשמע שמדובר בחפץ העשוי מעץ, ניתן למצוא גם עצי חיים מעץ בשילוב כסף ואף עצי חיים מכסף טהור.

ולמה עושים 'עצי חיים' לספר תורה?

מלבד הטעם הפשוט, שהדבר נעשה כדי שהמגע בספר התורה לא יגרום נזק לכתב או לקלף, חז"ל קבעו כי אוכל או ידיים שנוגעות בספר מספרי הקודש נטמאות.

במסכת שבת (דף י"ד עמוד א') מסבירים חכמינו שהגזירה נועדה כדי להרחיק אנשים מלגעת בידיהם בספרי התורה מפני כבודו של הספר, ויש דעות נוספות המסבירות כי בעבר היו האנשים מניחים פרות תרומה לצד ספרי התורה ואז עכברים היו מגיעים לאכול את הפירות ופוגעים בספרי הקודש.

איפה עושים 'עצי חיים'?

כשבאים לבחור עצי חיים צריך ללכת למומחים, כי אתם רוצים להעניק את הטוב והמכובד ביותר עבור ספר התורה שלכם. ב'הרשקוביץ עצי חיים' אנו מקפידים על ייצור איכותי ללא פשרות, באמצעות תהליך סודי ומסורתי שעובר בתוך המשפחה בחשאיות מדור לדור. אנחנו משתמשים בחומרי הגלם הטובים ביותר ובשיטות ייצור מתקדמות, כדי לוודא שעצי החיים שאנחנו מספקים עבורכם יוכלו לשאת בהצלחה את משקל ספר התורה לאורך ימים ושנים טובות.

מלבד התהליכים המקצועיים המאפשרים עמידות לאורך שנים, אצלינו שמים דגש מרכזי על העיצובים המיוחדים והמושקעים, אלו שמעניקים לעצי החיים שלנו יוקרה ומראה מושלם. 

דפדפו בקטלוג עצי החיים שלנו כדי למצוא את עצי החיים המתאימים ביותר עבורכם, ובקרו באתר שלנו כדי למצוא כתרים, מעילים וציוד נלווה נוסף עבור ספר התורה שלכם.

גלילה לראש העמוד